PŘÍRODNÍ ZAHRADA

Přírodní zahrada je každodení součástí prostředí, ve kterém děti prožívají den. V zimě, v létě, v kalužích i na trávě.

Úvod » Mateřská škola » O školce » Přírodní zahrada

Přírodní zahrada školky vznikla dle návrhu Dany Václavíkové a díky práci desítek rodičů při jejím budování a její pravidelné údržbě. Je to místo, které se neustále mění a děti tu mají možnost zažívat roční koloběh všech čtyř období.

Plánek naší školkové zahrady vytvořený rodiči naleznete zde

Z herních prvků mohou děti využívat velké pískoviště, houpačky s kamínkovým dopadem, nerezovou skluzavku, hrazdy s pískovým dopadem, tunel k prolézání a lanové prvky. Dětské smysly oslovuje i hmatový chodníček, zahradní hudební nástroje a dřevěný prvek krokodýl. Se svedenou dešťovou vodou si děti díky pumpě mohou hrát v blátišti a kuchyňce. Součástí zahrady je kamenný amfiteátr, který slouží nejen ke hraní divadla, ale uprostřed skryté ohniště umožňuje např. vaření na ohni. Vedle ohniště také díky spolupráci rodičů a jejich dětí ze základní školy vznikla pec, ve které si pečeme chlebánky.

 

 

 

 

V zadní části zahrady je také malé jezírko, kde mají děti možnost pozorovat život nad i pod hladinou. Zahrada je osázena keři a stromy, které slouží jako domečky a v letních měsících poskytují příjemný stín.  Prostor pro společné posezení s dřevěným nábytkem, chráněný nepromokavou plachtou, slouží nejen ke svačině a společnému tvoření, ale je také místem k setkávání při slavnostech. V užitkové části zahrady se nachází políčko a vyvýšené záhony. Práce a proměny na zahradě stále pokračují. Do nově vybudovaného přístřešku se nám nastěhovali na jaře králíci, které na zimu zazimováváme na jiném místě.

 

políčko

Na naší přírodní zahradě se snažíme dětem vytvořit takové prostředí, kde si mohou po celý rok a za každého počasí hrát. Je to místo, kde mají děti pořád co objevovat a kde mohou vyrůstat v kontaktu s přírodou. 

Děti také k pobytu venku využívají prostor tzv lesní třídy za městem.