PŘÍRODNÍ ZAHRADA

Přírodní zahrada je každodení součástí prostředí, ve kterém děti prožívají den. V zimě, v létě, v kalužích i na trávě.

Úvod » Mateřská škola » O školce » Přírodní zahrada

Přírodní zahrada školky vznikla dle návrhu Dany Václavíkové a díky práci desítek rodičů při jejím budování a její pravidelné údržbě.

Z herních prvků mohou děti využívat velké pískoviště, houpačky s kamínkovým dopadem, nerezovou skluzavku, hrazdy s pískovým dopadem, tunel k prolézání a lanové prvky. Dětské smysly oslovuje i hmatový chodníček, zahradní hudební nástroje a dřevěný prvek krokodýl. Se svedenou dešťovou vodou si děti díky pumpě mohou hrát v blátišti a kuchyňce. Součástí zahrady je kamenný amfiteátr, který slouží nejen ke hraní divadla, ale uprostřed skryté ohniště umožňuje např. vaření na ohni. V zadní části zahrady je také malé jezírko, kde mají děti možnost pozorovat život nad i pod hladinou. Zahrada je osázena keři a stromy, které slouží jako domečky a v letních měsících poskytují příjemný stín.  Prostor pro společné posezení s dřevěným nábytkem, chráněný nepromokavou plachtou, slouží nejen ke svačině a společnému tvoření, ale je také místem k setkávání při slavnostech. V užitkové části zahrady se nachází políčko a vyvýšené záhony. Práce a proměny na zahradě stále pokračují. Do nově vybudovaného přístřešku brzy přivítáme nového obyvatele a těšíme se na vůni čerstvě upečeného chleba ze vznikající pece.

Na naší přírodní zahradě se snažíme dětem vytvořit takové prostředí, kde si mohou po celý rok a za kažhého počasí hrát. Je to místo, kde mají děti pořád co objevovat a kde mohou vyrůstat v kontaktu s přírodou.